Galerija “Bela vida”: Kraljevstvo japanskih lutaka

U organizaciji prof. geografije, Abida Zukića, učenici IV-2 (društvenog područja) posjetili su tzv.putujuću izložbu japanskih lutki u galeriji “Bela Vida” u Importanne centru. Inače, istoimena galerija svakoga mjeseca pruža posjetiteljima priliku, da upoznaju neku državu kroz razne eksponate koji su dio tradicije te zemlje i njenog naroda.

Foto: Darin Đokanović

Mjesec japanske kulture u galeriji Bela Vida organiziran je u saradnji sa Ambasadom Japana u Bosni i Hercegovini. Za cilj su imali približiti bh.građanima važnost koju uživaju lutke za ovu kulturu.

Naime, divljenje prema njima duboko je ukorijenjeno u japanskoj tradiciji, te se prenosi generacijama. Prema njihovom mišljenju one nisu samo dio zabave koju pružaju djeci, već jedan vid umjetnosti kojoj se dive široke mase. Vrijednost 75 lutaka koje su stigle u Sarajevo je nemjerljiva, a to potvrđuje i sam način izrade istih. Napravljene su od mizuri drveta i drveta trešnje koji se suši 6 mjeseci.

Tim povodom, učenici IV-2 su sa prof. Abidom Zukićem posjetili ovaj jedinstveni događaj i imali priliku “vidjeti” kraljevsku porodicu, kokeshi lutke, lutku prvog japanskog cara, itd.